Cílem obranné technické prohlídky je odhalení skrytých odposlechových prostředků, které mohou být v době provádění OTP aktivní, nebo neaktivní. OTP doporučujeme provést komplexní, tj. jak měření radiového spektra, tak měření detektorem nelineárních přechodů.
Pro zjištění aktivních odposlechových prostředků používáme spektrální analyzátor a korelátor OSCOR OSC-1000 od americké společnosti REI.
Nejprve se do přístroje provede načtení běžného radiového spektra v kontrolované lokalitě a uloží se do paměti. Načtení tohoto radiového pozadí se provádí ve vzdálenosti alespoň 100 m od kontrolované místnosti, nejlépe vně objektu. Potom se přístroj přenese do kontrolované místnosti a zapne se do režimu automatické kontroly spektra a korelace. Při tomto režimu jsou vyhledávány takové frekvence, které jsou nové, nebo silnější než frekvence načtené vně objektu. Přístroj také automaticky porovnává demodulované nové frekvence se zvuky uvnitř místnosti a určuje procento shody a tedy i úroveň nebezpečnosti. Takovéto frekvence jsou vytištěny na tiskárně a poté je obsluha prověří v manuálním režimu spektrálním analyzátorem v OSC-1000, spektrálním analyzátorem FSH3 od firmy Rohde & Schwarz a přehledovým přijímačem AOR. V případech opakovaných kontrol ve stejných prostorách lze radiové spektrum uložit do PC pro porovnání případných změn oproti předešlé prohlídce. Kontrola se provede jak v radiovém spektru, tak i v infračerveném spektru.
Dále jsou prověřovány stěny místnosti a její vnitřní vybavení detektorem nelineárních přechodů NJE 400 – ORION také od americké společnosti REI. Přístrojem je třeba precizně proměřit celou plochu obvodového pláště, obzvláště elektroinstalační krabice, vypínače, zásuvky, ale i veškeré vybavení místnosti. Takto lze zjistit odposlechové prostředky neaktivní, tj. prostředky, které právě nevysílají (dálkově zapínané, spínané časovým spínačem, již dožilé apod.). Toto měření vyžaduje značnou zkušenost technika, aby dokázal rozlišit skutečný odposlechový prostředek od jiných bezpečných nelinearit. Přístroj NJE 400 provádí komparaci druhé a třetí harmonické frekvence, čímž napomáhá technikovi v rozhodování, zda se jedná o polovodičový přechod nebo zkorodovaný kov (polovodičové součástky odrážejí druhou harmonickou frekvenci a kovy třetí). V případě nálezu podezřelého místa prověříme jeho povrchovou teplotu pomocí termokamery FLIR. Pokud by zde byl instalovaný nějaký skrytý elektronický obvod pod napětím, projevilo by se to právě zvýšením povrchové teploty tohoto místa. Termokamera dokáže zjistit rozdíl teploty v řádech desetin °C.
Dále je prováděna kontrola síťových vedení a telefonních zásuvek. K tomu používáme jak spektrální analyzátor OSC-1000, tak přístroj TCM – 06 od anglické firmy Audiotel Int. Cílem tohoto měření je zjistit, zda na těchto metalických vedeních nejsou instalovány odposlechové prostředky vysílající po vodičích, nebo využívající tato vedení jako antény. U vícežilových vodičů je třeba prověřit všechny kombinace párů.
Nedílnou součástí OTP je i důkladná fyzická kontrola prostor, kde se hledají různé markanty napovídající o dodatečné manipulaci s vnitřním zařízením místnosti, dále neošetřené průchody do sousedních místností, které mohou působit jako zvukovody a ostatní specifické ukazatele na možnost instalace odposlechového prostředku.
Prohlídka obtížně přístupných dutin je prováděna pomocí optického přístroje "borescop" a speciální miniaturní kamerou na ohebném kabelu. Z této kamery můžeme pořídit i videozáznam.